КИЇВ, 29 червня 2017 року В Україні зростає кількість жертв постраждалих від торгівлі людьми. В основну групу ризику, в першу чергу, потрапляють вимушені переселенці, заявила на круглому столі на тему «Торгівля людьми – чи вплине безвіз та як запобігти?” Світлана Закревська, президент ГО «Альянс за громадянські права». Захід проходив за ініціативою ГО та підтримки представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні.

За офіційними даними в Україні зараз більше 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб. Але фактично їх набагато більше, так як не всі переселенці реєструються в державних органах для отримання фінансової допомоги.

«Люди, яки виїхали із зони конфлікту в іншу частину України, хочуть продовжувати жити на тому ж рівні, який у них був до переїзду. Але з огляду на стан економіки і високий рівень безробіття, це вдається не багатьом. Тому, при пропозиції працювати за кордоном і отримувати зарплату у валюті, люди схильні закривати очі на ризики », – підкреслила Світлана Закревська.

За даними Міжнародної організації з міграції в першому кварталі цього року в порівнянні з першим кварталом 2016 кількість українців постраждали від торгівлі людьми збільшилась. Якщо за минулий період число жертв склало 235 чоловік, то за нинішній звітний період – 316 осіб (+7%). З них 56% жертв експлуатувалися у Росії.

З поширенням Інтернету і розвитком технологій за останні роки все частіше вербувальники для залучення потенційних жертв використовують соціальні мережі, зазначає Світлана Закревська. Цю інформацію підтверджує Артем Крищенко, начальник Департамента боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Національної поліції України. «Дійсно, зараз дуже часто вербувальники йдуть від прямого контакту з жертвами. Вони в Інтернеті все це роблять. Тому для виявлення таких випадків залучаємо кібер поліцію і фахівців з цих питань з міжнародних організацій і самі навчаємося», – підкреслив Артем Крищенко. Більша частина співробітників департаменту і в цілому національної поліції пройшли спеціальну програму підготовлену ОБСЄ

по роботі в Інтернеті.

Для того щоб не попастися на гачок вербувальників, потрібно «від» і «до» перевірити інформацію зазначену ними. Наприклад, в соціальній мережі фейсбук «Донецькі-Київські», в якій більше 30,5 тис. учасників, було розміщено оголошення з пропозицією пройти безкоштовне навчання в університеті Польщі. Із застереженням, що майбутнім студентам потрібно буде в якості часткової компенсації ціле літо відпрацювати в сільському господарстві – збирати урожай. Але по факту, від навчального закладу таких пропозицій не надходило, а людина яка розмістила оголошення в групі, коли дізналась, що почали перевіряти інформацію, відразу видалила публікацію, розповілапредставник ГО «Альянс за громадські права».

Не останню роль в пропаганді нелегальної роботи за кордоном зіграли деякі українські ЗМІ, зазначилапрезидент ГО «Альянс за громадянські права» Світлана Закревська. Останні кілька років, напередодні безвізового режиму з Європейським союзом, йшла масова пропаганда нелегальної роботи за кордоном. Наприклад, програма «Заробітчани» на «Новому каналі». В ефірі двоє ведучих розповідають, як отримавши туристичну візу, можна не тільки відбити витрати на поїздку, але ще і заробити. «Це пряме порушення законодавства зарубіжних країн. По туристичній візі працювати не можна », – підкреслює Світлана Закревська. Варто зазначити, що канал випустив два сезони «Заробітчани» (другий вийшов в цьому році).

Вступ в силу безвізового режиму з країнами Євросоюзу вплине на зростання числа жертв торгівлі людьми, але все ж незначно, каже Артем Крищенко. Так як основною країною призначення є Росія.

Круглий стіл проходив в рамках міжнародної конференції «Креативні методи профілактики торгівлі людьми» який провела ГО «Альянс за громадянські права» за підтримки представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні.