Верховна Рада України відправила на доопрацювання суб’єкту законодавчої ініціативи законопроект № 7511, який передбачає право учасників бойових дій і прирівняних до них право на грошову компенсацію замість земельних ділянок. За це проголосував 251 народний депутат.

Законопроект передбачає надати учасникам бойових дій та прирівняних до них (зокрема учасникам АТО та Революції гідності) право на першочергове безоплатне отримання земель державної чи комунальної власності для ведення селянського господарства. Пропонують законодавчо закріпити, що таке право розповсюджується на всю територію України і не може бути обмежене актами влади на місцях або органів місцевого самоврядування.

Окрім того, пропонують надати учасникам бойових дій право обирати – отримувати земельну ділянку чи грошову компенсацію. Відповідно до законопроекту, таку компенсацію мають виплатити в повному обсязі у строк не більше 1 року з дня реєстрації звернення громадянина. Йдеться про гроші за кожну ділянку відповідного виду користування – для індивідуального житлового будівництва, ведення особистого селянського господарства та садівництва. Розмір компенсації пропонують встановити за середньою грошовою оцінкою 0,10 га земель населених пунктів; 1 га ріллі та 0,12 га багаторічних насаджень відповідно.

Згідно із пояснювальною запискою до законопроекту, грошова компенсація для одного громадянина за земельні ділянки могла б скласти приблизно 78 тис 400 грн.

Законопроект передбачає право безоплатної приватизації земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства залишити працівникам соціальної сфери, учасникам бойових дій та прирівняних до них, які одержали такі земельні ділянки у користування до набрання чинності Земельним кодексом України, а також власниками будівель та споруд, які розташовані на земельній ділянці.

Пропонується запровадити тимчасові обмеженні у використанні земельних ділянок, отриманих в порядку безоплатної приватизації – встановити 7-річну заборону на відчуження таких земельних ділянок, передачу їх в користування третім особам, зміну їх цільового призначення. А на посадовців накладати штраф за затягування розгляду клопотань про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, погодження/відмови у погодженні документації із землеустрою та надання земельних ділянок.

Законопроект передбачає зміни до Земельного кодексу, Адміністративного кодексу , закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та деяких інших законодавчих актів.