ГРВІ відносять до групи найпоширеніших інфекційних хвороб. Серйозною проблемою є той факт, що багато хто з нас відмовляються від специфічної (щеплення) і не специфічної профілактики грипу та ГРВІ. А захворівши, переносять захворювання «на ногах», що призводить до розвитку серйозних ускладнень.

ПОПЕРЕДИТИ ЛЕГШЕ, НІЖ ЛІКУВАТИ

До захворюваності на вірусні інфекції, в тому числі і на грип, більше схильні люди з ослабленим імунітетом, чиї захисні сили організму гірше справляються з вірусами і бактеріями. У групі ризику — маленькі діти і люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями, а також ті, хто за родом своєї діяльності контактує з великою кількістю людей — педагоги, медики, працівники сфери послуг. Зміцнити захисні сили організму, підвищити активність імунної системи, особливо в період масової захворюваності, допоможе цілий ряд заходів. Помічено, що люди, які ведуть здоровий спосіб життя, правильно харчуються, дотримуються гігієнічні заходи рідше хворіють в цілому і при захворюванні ГРВІ швидше одужують, оскільки їх імунітет міцніше. Також посилити імунітет і протистояти захворюваності респіраторними вірусними інфекціями допоможе:

  • специфічна профілактика (вакцинація)
  • імуномодулятори
  • вітамінні комплекси.

ЩЕПЛЕННЯ ВІД ГРИПУ: РОБИТИ ЧИ НІ?

На жаль, віруси грипу настільки швидко мутують, що довічний імунітет у людини до всіх виникають в процесі мутації штамів грипу не виробляється. Однак перед кожним епідеміологічним сезоном медики проводять дослідження, на підставі яких розробляється вакцина, здатна попередити захворюваність на грип, штами якого курсуватимуть. Щеплення не дає 100% гарантії, але в разі інфікування людина перенесе захворювання в легкій формі. Особливо рекомендована вакцинація від грипу людям, що входять до групи ризику. Якщо ж ви не тільки належите до групи ризику, а й захворівши, не прислухаєтеся до рекомендацій лікарів і переносите ГРВІ на ногах, то дуже сильно ризикуєте своїм здоров’ям.

Небезпека грипу та ГРВІ саме в ускладнення: людина ослаблена хворобою і стає «легкою здобиччю» для бактеріальної інфекції, алергічних реакцій. Одне з небезпечних ускладнень ГРВІ — бактеріальна пневмонія (запалення легенів), яка у людей з групи ризику може навіть призвести до летального результату. Часто після перенесеного ускладнення у людини формується хронічна бронхо-легенева і ЛОР патологія.

Якщо ж ви наполегливо не хочете робити щеплення від грипу, то пам’ятайте, що зміцнювати імунітет за допомогою імуностимуляторів як синтетичних, так і рослинного походження і вітамінних комплексів потрібно під керівництвом сімейного лікаря або терапевта. Також фахівець, в залежності від кожного індивідуального випадку, наявних хронічних станів порекомендує харчування і комплекс зміцнюючих імунітет процедур.

ЯК ЛІКУВАТИ БРОНХІТ, СИНУСИТ ТА ІНШІ УСКЛАДНЕННЯ ГРВІ?

Найбільш частими ускладненнями грипу та ГРВІ є синусит (гайморит), бронхіт, пневмонія, у дітей розвиваються отити — запальні процеси в різних відділах вуха. Також перенесені респіраторні вірусні інфекції можуть провокувати запальні процеси в серцевому м’язі (міокардити).

Якщо ви перехворіли на грип або ГРВІ і топім знову відчули себе гірше, з’явилася висока температура, кілька днів спостерігається субфебрилітет (температура 37,2-37,5), не проходить кашель, закладений ніс або з носових пазух виділяється гнійний вміст, важко дихати повними грудьми, то необхідно звернутися до лікаря і пройти діагностику.

Самостійно визначити, є чи ні запальний процес в носових пазухах, хрипи в легенях, проблеми з бронхами ви напевно не зможете. Тому важливо, щоб фахівець прослухав і оглянув пацієнта, направив на діагностику і, при необхідності, рентген, посів мікрофлори на визначення збудника тощо. На підставі повного обстеження лікар зможе призначити коректне лікування.