ОАО "Центр Судоремонта "Звездочка"

Діяльність у сфері промислової безпеки, спрямовану на попередження аварійності на небезпечних виробничих об’єктах в РФ, сьогодні здійснюють понад 4 тисяч експертних організацій, повідомив у четвер на парламентських слуханнях з промислової безпеки в Раді Федерації начальник правового управління Федеральної служби по екологічному, технологічному і атомному нагляду Дмитро Яковлєв.

“Загальна кількість висновків експертизи промислової безпеки — цифри по роках співставні — від 300 до 380 тисяч”, — сказав він, зазначивши, що найбільше число експертиз припадає на технічні пристрої. На другому місці за кількістю — експертизи стосовно будівель і споруд, на третьому — стосуються документації. Він додав, що деякі організації видають великий обсяг експертиз, а деякі роками не діють.

За його словами, в 2015 році надійшло 254 заяви від експертів про ліцензування, видано 148 ліцензій. Також надійшло 3999 заяв про переоформлення ліцензій, у 694 випадках було отримано відмову.

При цьому Яковлєв розповів, що є проблема якості висновків і компетентності експертів. Говорячи про те, чим це загрожує, він навів приклад розриву трубопроводу під Москвою-рікою в серпні минулого року. Експертиза в 2010 році показала наявність дефекту труби, у висновку зазначалося, що його слід усунути, після чого труба прослужить до 2040 року. Інша експертиза показала наявність дефекту, а термін служби був обмежений 2019 роком. У підсумку дефект проявив себе і постраждали люди.

Яковлєв повідомив, що в рамках вирішення проблеми вводиться система атестації експертів і відповідного реєстру, в якому сьогодні вже близько ста осіб. Крім того, працює система ліцензування Ростехнаглядом експертних організацій.

У той же час з боку представників експертного співтовариства, присутніх на заході прозвучала критика на адресу вводиться атестації. Зокрема, експерти дивуються, як можна видавати атестації на підставі відповідей на двісті питань, на кожне з яких дається 36 секунд, при тому, що частина питань, на їхню думку, складена некоректно. Експерти також зауважили, що необхідний певний перехідний період для атестації, так як виходить, що сьогодні тільки близько ста атестованих мають право робити висновки. Але для того, щоб проводити той обсяг експертиз, який проводиться зараз, необхідно 4,5 тисячі експертів, а щоб атестувати таку кількість, потрібно 12 років.