Не згадаю, коли востаннє документальні фільми показували в українських кінотеатрах. Здавалося б, в епоху тотального панування гламуру вони вже не повернуться до кінозалів. Та, на щастя, серед нас знайшлися люди, що знають ціну документального кіномистецтва для українського й світового суспільства…

Минулими вихідними до Полтави з’їхалися як уже відомі кіномитці, так і талановиті початківці з багатьох регіонів країни на ІІ Міжнародний фестиваль документального патріотичного кіно «КіноДок». На широких екранах у рамках кінофестивалю було представлено 21 конкурсну стрічку та 8 позаконкурсних.

«Документальне кіно — надійний інструмент, який допомагає розібратися у вирі подій і викликів сьогодення завдяки мові документів», — говорить засновник Міжнародного фестивалю документального патріотичного кіно «КіноДок» Ганна Левківська. І додає: «Добре знаємо, що історію України і нашої нації весь час переписували і продовжують трактувати її, хто як захоче. Хотілось би, щоб нарешті тут дотримувалися документальної правди. З 2014 року ми збираємо документалістику про Україну, про українців і сподіваємося, що вона допоможе історикам написати нову правдиву історію. Крім того, хочемо показати світу, хто ми, звідки, які ми багаті, щедрі, бо нас мало знають. Мало знають і про Полтавщину, про те, що саме тут народилися видатні українці, зокрема Гоголь, Котляревський і Сковорода…»

У більшості представлених на фестивалі фільмів («Бій на Грушевського № 4. Соло», режисер Іван Сауткін: «Авдіївка», режисер Євгенія Мельник: «Волонтери війни», режисер Юлія Шашкова: «Серце мами Гонгадзе», режисер В’ячеслав Бігун тощо) головні персонажі — герої нашого часу: учасники Революції гідності, наші захисники, волонтери й просто свідомі українці.

— Цього року підібрана дуже сильна колекція фільмів. Вони зроблені на найгарячішому матеріалі українського сьогодення, — зауважив голова журі фестивалю, заступник голови Національної спілки кінематографістів України, кінокритик, сценарист Сергій Тримбач.

До речі, прізвища цьогорічного складу журі фестивалю говорять самі за себе: кінорежисер, сценарист, актор, академік Національної академії мистецтв України, заслужений діяч мистецтв України Михайло Іллєнко; режисер-документаліст, заслужений діяч мистецтв України Валентин Сперкач; кінокритик, сценарист, голова журі фестивалю, заступник голови Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач.

Урочисте відкриття «КіноДоку» на Театральній площі міста розпочалося з виступу військового оркестру. Після цього перед полтавцями зіграли гурти, що є частими гостями у наших підрозділах ООС. Зокрема, це добре відомий у військовому середовищі автор і виконавець пісні «Браття українці», що офіційно отримала статус гімну АТО, Вова Гейзер і місцевий рок-гурт з неймовірною енергетикою «Онейроїд». Окрім того, потішили публіку якісною музикою Віктор Винник і гурт «Мері», поп-рок гурт «Натоліч», популярна співачка Е.К.А. До речі, фронтмен гурту «Онейроїд» Андрій Боркунов — добре знаний в Полтаві судинний хірург, — на «КіноДоку» представив свою стрічку «Музика наша зброя». У ній розповідь про небезпечну подорож музикантів в Авдіївку на підтримку українських захисників. Головний меседж стрічки — зброєю на війні можуть бути не лише автомати й гармати, а й музика, що несе в собі інформаційну складову й емоційно підтримує воїнів, які стоять на захисті нашої держави.

По закінченні ІІ Міжнародного фестивалю документального патріотичного кіно «КіноДок» призери та переможці отримали статуетки «Берегиня» та грошові премії.

Гран-прі «КіноДоку» присудили документальній неігровій картині «Після смерті» (режисер — Володимир Тихий);

Перше місце отримав фільм «Буратіно» (режисер — Дмитро Стародумов);

Другі місця вибороли стрічки «Стіна» (режисер — Сергій Волков) та «Хороший, поганий, злий» (режисер — Дмитро Сухолиткий-Собчук);

Треті місця посіли кінороботи «Кода» (режисер — Анна Корж); «Бій за фасад. Ціна незалежності» (режисер — Дмитро Гонтаренко).

Спеціальні відзнаки отримали фільми: «Музика наша зброя» (режисер — Андрій Боркунов), «Волонтери війни» (режисер — Юлія Шашкова), «Додому» (режисер — Дмитро Коновалов), «Ленінопад» (режисер — Світлана Шимко).

— Фільм, який отримав гран-прі «Після смерті», відтворює найдраматичніші миті подій на Майдані. У ньому велика кінематографічна щільність. Володимир Тихий — один з лідерів середнього покоління, але за собою він веде і молодших. У перші дні подій на Майдані він був ініціатором створення команди «Вавилон’13». Вони щодня знімали події на Майдані, а потім на Сході України. Це — документальне кіно високого класу, яке відтворює правду нашого життя. Дуже багато бід у нашому житті від того, що ми часто не хочемо їх знати. Іноді так комфортніше жити. Наберімося мужності й почуймо людей, які доносять нам правду, зокрема й через кіно, — підсумував результати фестивалю Сергій Тримбач.

Нагадаємо, Міжнародний фестиваль документального патріотичного кіно «КіноДок» проходить уже вдруге. Вперше фестиваль відбувся у Чернігові на малій батьківщині відомого режисера Олександра Довженка.

Наталія ТКАЧУК, «Народна армія»