Економічна ситуація в Пакистані швидко дестабілізується – існує ризик того, що країна може наслідувати приклад Шрі-Ланки, де нестача валютних резервів призвела до дефолту в минулому році.

Дефіцит рахунку поточних операцій вийшов з-під контролю, валютні резерви і доходи від експорту впали, а Пакистанська рупія впала до історичного мінімуму по відношенню до долара США. Каскад економічних проблем, що послідували за руйнівною повінню 2022 року (сума збитку оцінюється в $30 млрд), загострюється періодичними відключеннями електрики і газу по всій країні, що в свою чергу веде до зростання соціального невдоволення і масових протестів.

Уповільнення рекордної інфляції в останні місяці з 26.6% в жовтні до 24.5% в грудні (через коригування цін на енергоносії) залишається незначним успіхом-ціни на продовольство і товари тривалого користування продовжують швидко зростати. Пакистан звик витрачати понад своїх бюджетних можливостей, тому в значній мірі залежить від іноземних запозичень. Країна періодично стикається з фінансовими кризами, які долає виключно завдяки фінансовій допомозі з боку МВФ, а також двосторонніх кредиторів на чолі з країнами Перської затоки і Китаєм. Загальний зовнішній борг і зобов’язання Пакистану зросли з $60 млрд у 2011 році до $ 129 млрд до березня 2022 року.

Незважаючи на переговори з кредиторами про виділення допомоги в розмірі $9 млрд, валютні резерви Пакистану до середини січня скоротилися до $4.6 млрд доларів порівняно з $10 млрд у червні 2022 року. Резерви знаходяться на критичному рівні — вони покривають потреби країни з населенням понад 230 млн в життєво важливому імпорті, в основному енергії, всього на 2-3 тижні. Зобов’язання з погашення боргів у першому кварталі 2023 року, якщо вони не будуть реструктуризовані, оцінюються в розмірі $8 млрд.

МВФ в даний час утримує черговий транш фінансування в розмірі понад $1 млрд для Пакистану, який заперечує, що йому загрожує безпосередній ризик дефолту. Уряд веде переговори з МВФ про виділення пакету допомоги в розмірі понад $7 млрд з 2019 року, з яких Пакистан вже отримав $4.2 млрд.для отримання нових траншів країні необхідно піти на виконання вимог організації про жорстку бюджетну економію, включаючи реалізацію непопулярних економічних реформ. Одна з умов-перехід до ринкового обмінного курсу – було фактично реалізовано в середу. Після зняття штучного обмеження, національна валюта пережила найсильнішу щоденну девальвацію за останні 20 років. У жовтні на аналогічну угоду з МВФ вимушено пішов Єгипет.

Влада цілеспрямовано скорочувала Імпорт, щоб зберегти скорочуються резерви іноземної валюти і запобігти фінансовому колапсу. Контроль за рухом капіталу призвів до затоварення портів, так як імпортери не мають можливості оплатити товари, і загрозу припинення або закриття окремих галузей промисловості (виробництво сталі, сільгосптехніки та Текстилю). Таким чином дефіцит торгового балансу вдалося знизити у другому півріччі 2022 року з $5 млрд до менше $3 млрд і, ймовірно, він продовжить скорочення в найближчі місяці, але на практиці його неможливо буде профінансувати, якщо Ісламабад не отримає зовнішню допомогу.