Княжа столиця, де життя вирувало ще за сотню років до заснування Львова. Домівка правнука Ярослава Мудрого. Місто, де зараз є реальний шанс повернутися у часі та прогулятися старими вулицями, завдяки сучасним технологіям. Це Звенигород, орієнтовно за 20 кілометрів від Львова. Тут досі можна побачити, як жили люди в ХІ-ХІІ століттях. Через що сварилися, куди подорожували і навіть, які квіти садили.

До Звенигорода з центру Львова щонайбільше – півгодини на авто у бік Бібрки за Давидовом. Перед поворотом вже до самого міста, вас зустріне древній лицар в обладунках. А дорогу до музею стережуть старі хрести. Древньою столицею правили князі, яким не дісталося маєтків у Києві. Їх відправили на околиці Русі і дали шматок землі. Звенигород розростався і розвивався. Двір правителя був на природньому пагорбі. По ньому досі можна погуляти. Якщо пощастить, натрапите на сліди розкопок. Археологи тут мають достатньо роботи, проте час досліджень настане вже після Перемоги.

За історією та враженнями слід іти до музею. Це центральна будівля. Вхід – 75 гривень. Але наполегливо радимо замовити екскурсію. Тут ви не побачите нудних експонатів під склом. Виставка сучасна і продумана. Ви одразу потрапляєте в атмосферу древнього міста. Тут можна побачити хати, в яких жили звичайні люди. Як виглядали вулиці? Наші предки не ходили по болоті, хідники замощували деревом. Був тротуар і навіть двосторонній рух для зручності. Охайні подвір’я і мальви. Справді, археологи знайшли тут насіння мальв, якому 900 років. Розповів під час екскурсії  провідний науковий співробітник Ігор Бараняк. Каже, що воно і зараз могло б прорости, якщо б хтось вирішив його посадити. Дослідники навіть знають, яку худобу тримали звенигородці, чи були домашні улюбленці та чим ласували люди. Але це вам розкажуть на екскурсії.

Звенигород був багатим торговим містом. Тут знайшли речі з території Іспанії та з Мертвого моря. Імовірно, люди ходили в паломництво. Є також гнівна записка на «бересті», яка збереглася тільки тому, що отримувач зім’яв її і викинув. Повідомлення чудово «дожило» наших днів у болоті. Хто і з ким сварився – розпитаєте в екскурсовода. Жінки древнього міста любили прикраси. Зможете побачити, як виглядала нашийна «гривна». Це такий собі прадавній аналог чокера. Збереглися браслети і намиста. Вони настільки добре виглядають, що здаються сучасними виробами із вітрини. Можна також побачити тодішнє взуття і посуд.

Вражає величезна панорама древнього міста. Її дуже детально зобразив місцевий художник Василь Собенко. Там можна побачити, як Звенигород палав під час нападу монголо-татар у ХІІІ столітті. З цим теж пов’язана цікава історія. За легендою, Звенигород має свого привида. Ця людина допомогла ворогам потрапити у місто. От доказ, що колаборантів карали з давніх-давен. Оповідку про зрадника вам теж розкажуть.

Не лише уява допоможе вам повернутися у часі. Завдяки окулярам віртуальної реальності, ви справді можете гуляти старими вулицями Звенигорода. Пристрої вам видадуть на другому поверсі. Є 12 локацій – це, зокрема, княжий палац, двір, вулиця, церква, панорама міста. Обережно, на одній з точок вам може здатися, що ви от-от впадете у прірву. Зображення настільки деталізоване, що видно, як літають метелики і бігають поросята, які жили тут 900 років тому. Роздивіться, не поспішайте, це того вартує.

Звенигород дивує не лише історією. Тут ви можете і самі стати археологом. Для відвідувачів організовують спеціальні майстер-класи. Розраховують в основному на дітей від 9 до 13 років. Для них влаштовують справжні розкопки. Малеча спершу дізнається про професійні інструменти та роботу археолога. А потім сама піде шукати артефакти.

У спеціальній пісочниці є фрагменти древнього горщика. Все треба відшукати, відчистити і зліпити спеціальним клеєм. Діти – у захваті, з азартом намагаються скласти історичні пазли. Після цього отримують приз і спеціальний випуск газети, де на фото вони та їхні знахідки.

Програму можуть адаптувати і для дорослих. Щоб записатися, треба зателефонувати в Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород». Контакти можна знайти на їхній Фейсбук-сторінці. Ще є майстер-клас із ювелірних виробів, історичний квест. Також всі разом можуть погуляти біля озера та піднятися на пагорб, звідки колись правив князь. Можете розписати еко-торбу і забрати її зі собою. Влітку ще планують відкрити відпочинкову зону і дитячий майданчик, розповіла в.о директора історико-культурного заповідник «Древній Звенигород» Мар’яна Гой. Тут буде чим зайнятися з дітьми на увесь день.

Після розваг – влаштуйте собі пікнік на галявині. Візьміть коцик, канапки і уявіть, що на цьому місці було майже тисячу років тому. Звенигород вартий вашої уваги. Це наша історія, яку потрібно знати, особливо, коли ворог рветься і стирає все, що пов’язане із древнім корінням. 20 кілометрів від Львова, заплануйте собі поїздку цих вихідних. Музей, до речі, працює увесь тиждень, крім понеділка. Обов’язково робіть фото і тегайте музей, щоб ще більше людей дізналися про цю круту локацію.

Оксана Тучак

Фото: Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород»

© ТРК “Львівська Хвиля”